Ισοπαλίες και combo

Πέμ, 04/20/2017 - 12:37

Την περασμένη εβδομάδα κάναμε το 4/4 στους πρώτους προημιτελικούς του Europa League. Για να δούμε αν θα είμαστε εξίσου εύστοχοι και στους αποψινούς επαναληπτικούς.

Στο Γκενκ – Θέλτα, η Θέλτα είχε κερδίσει με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι οπότε έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση. Ωστόσο η Γκενκ είναι αήττητη φέτος στις εντός έδρας αναμετρήσεις της στο Europa League έχοντας απολογισμό 7 νίκες και 1 ισοπαλία, ενώ υποδεχόμενη ομάδες από την Ισπανία έχει ρεκόρ 1-3-0. Αήττητη είναι και η Θέλτα κόντρα σε Βέλγους (3-4-0) ενώ φέτος έχει σκοράρει και στις πέντε εξόδους στη διοργάνωση (3-1-1 ο απολογισμός της). Η γενική σούμα μου βγάζει απόλυτη ισορροπία οπότε θα ποντάρω στο Χ (3,60 στη Sportingbet) και με ρίσκο στο ακριβές σκορ 2-2 (10,00 στη Sportingbet).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει την πρόκριση κόντρα στην Άντερλεχτ από το πρώτο ματς στις Βρυξέλες, καθώς προηγήθηκε στο 36’, είχε πολλές ευκαιρίες και δοκάρι για το 0-2, αλλά ισοφαρίστηκε στη μοναδική on target τελική προσπάθεια της Άντερλεχτ. Η ομάδα του Μουρίνιο στις εντός έδρας αναμετρήσεις της στο Europa League έχει το απόλυτο (5/5 νίκες) με συνολικά τέρματα 13-1 (η μοναδική ομάδα που παραβίασε την εστία της ήταν η Φενέρμπαχτσε). Η Άντερλεχτ έχει σκοράρει στις 10 τελευταίες της εξόδους στο Europa League και πιθανολογώ πως ένα γκολ μπορεί να πετύχει απόψε στο «Ολντ Τράφορντ» οπότε θα ποντάρω στο combo 1&G/(2,85 στη Vistabet) και με ρίσκο το ακριβές σκορ 2-1 (9,00 στη Vistabet).

Στο Μπεσίκτας-Λυών, οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο πρώτο ματς στη Γαλλία. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε στο 15’, η Λυών είχε δοκάρι στο 19’ αλλά στη συνέχεια οι Τούρκοι δεν απειλήθηκαν. Στην επανάληψη οι «λυωνέ» κυριάρχησαν, γύρισαν το παιχνίδι και τελικώς κέρδισαν με 2-1. Οι Τούρκοι έχουν δεχτεί γκολ στα 16/22 φετινά, εντός έδρας παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις. Οι Γάλλοι έχουν απολογισμό 2-3-5 στις 10 τελευταίες τους εξόδους. Βλέπω νίκη της Μπεσίκτας με εκατέρωθεν γκολ οπότε ποντάρω στο combo 1&G/(4,40 στη Bwin) και με ρίσκο το ακριβές σκορ 2-1 (10, 50 στη Bwin) που στέλνει τις δυο ομάδες στην παράταση.

Ο τερματοφύλακας της Σάλκε, ο Φέρμαν, ήταν ο ήρωας της πρώτης αναμέτρησης με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ καθώς κράτησε την ήττα της ομάδας του (0-2) σε νορμάλ επίπεδα, δίνοντας της ελπίδες ανατροπής στον αποψινό επαναληπτικό. Το «timing» δε δείχνει ιδανικό για τους Γερμανούς καθώς έχουν κάνει τρεις νίκες στα 14 τελευταία τους επίσημα παιχνίδια. Ωστόσο είναι αήττητοι φέτος στη «Veltins Arena» στο Europa League (3-2-0). Οι Ολλανδοί στις 9 τελευταίες τους εξόδους σε όλες τις διοργανώσεις έχουν απολογισμό 5-3-1. Επιλογή το Χ (3,80 στην Interwetten) και με ρίσκο το ακριβές σκορ 1-1 (6,00 στην Interwetten).